• cestitka 2020

SVJETSKI DAN KOPB-a

Javno zdravstvena akcija "Otkrij rano" održat će se u srijedu 20.11.2019.g. od 10-14 h, u Općoj bolnici Karlovac u povodu obilježavanja Svjetskog dana kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB). Zdravstveni djelatnici Plućnog odjela Opće bolnice Karlovac zainteresiranim građanima će omogućiti besplatno testiranje ispitivanja plućne funkcije / spirometriju te ih besplatno savjetovati sa ciljem edukacije i stručnog usmjeravanja. Cilj akcije "Otkrij rano" je podizanje svijesti i važnosti preventivnih pregleda kojima se na vrijeme može otkriti i pravovaljano djelovati na kroničnu opstruktivnu bolest pluća (KOPB). Akcija će se održati u Plućnoj poliklinici te u predvorju OB Karlovac.

Kronična opstruktivna bolest pluća (KOPB) je treći najčešći uzrok obolijevanja i smrtnosti odrasle populacije u svijetu. Riječ je o bolesti koja se u početku manifestira kao plućna bolest a koja s vremenom uzrokuje komplikacije i u mnogim drugim organskim sustavima. O važnosti podizanja svijesti o ovoj bolesti kao i o važnosti obilježavanja Svjetskog dana kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB) govori i podatak kako godišnje u Europi od ove bolesti umire 300 000 ljudi. Inicijator akcije "Otkrij rano" je Zaklada Hrvatska kuća disanja, Hrvatsko torakalno društvo Toraks.

Voditeljica Odjela za pulmologiju:

Tatjana Tokić Vuksan, dr.med.

spec. interne medicine, uži spec. pulmologije